Me oleme jõudnud ajajärku, kus kaua-oodatud robot on hakanud tegema inimese tööd. Selles artiklis tahan ma juhtida lugeja tähelepanu tehis intellekti arengule, mis on otseselt ja kaudselt hakanud mõjutama inimeste igapäevaseid otsuseid ja elu korraldust. Siiani paljudele ulmelisena tundunud valdkond, millest sai näha vaid multikaid ja sarjasid, on astunud meie ühiskonda ja võtmas selget positsiooni trügides paljudesse elu valdkondadesse. AI’st saab iga päevaga aina aktuaalsem ühiskonna osa, millega meil tuleb kas leppida või sellega võidelda. Milline on sinu meelest õige valik? Loe see analüüs lõpuni, et teha see otsus.

15 aastat tagasi kuulsin lugusid sellest, kuidas robotid tulevad meile – inimestele appi, et võtta üle raskemad ja füüsiliselt kurnavad või täpsust vajavad tööd üle. Tehis intellekti arendati meie arvates selleks, et see lahendaks analüütilised küsimused ja teeks meie elu lihtsamaks. Juba 2010 aastal käisin ma konverentsidel, kus meile näidati suuri veoautosid, mida juhtisid arvutid selleks, et ei peaks enam kasutama autojuhte selle tüütu ja monotoonse töö tegemiseks. Me unistasime vabadusest, mida pakub tehnoloogia tehes meie eest ära kõik ebameeldivad tööd. Inimesele pidi jääma siis rohkem aega ja võimalust tegeleda loomingulise tööga, nagu maalimine või luuletuste kirjutamine. Meile lubati, et kui arvuti on võtnud kogu raske töö üle, saame meie pühenduda kunstile, muusikale ja muule loomingule. See näis nii ilus tulevik, et enamus meist nõustus sellise prognoosiga ning jäi põnevusega tulemusi ootama.

Ma ootasin kaua, millal ma hakkan nägema maanteedel ja kiirteedel neid mehitamata veoatosid, mis vuravad teedel ööd ja päevad ilma puhkuseta ning vabastavad meie autojuhid sellest tüütust ametist. Veel ennem ma lootsin näha raudteel mehitamata ronge, sest seal on veel vähem vaja inimese sekkumist, et vedurit rööbastel hoida. Ma kiikasin ehitusplatside aia vahelt, et kas on juba näha automatiseeritud masinaid, mis iseseisvalt kivi laovad või segu kallavad – söödad aga joonise ning materjalid sisse, ja teisest otsast tuleb soovitud sein välja. Ma otsisin uudiseid, kas mõni kivisöe või põlevkivi kaevandus on juba inimtühi ja seal vuravad vaid robot-kaevurid. Ma nii lootsin, et kas Apple või Google saab valmis sellise telefoni või arvuti, mis suudab kasvõi pooled minu organisatoorsed küsimused juba iseseisvalt ära lahendada, et ma ometi saaksin hakata rohkem pühendama oma aega loomingule ja kunstile. Sest mul tegelikult meeldib joonistada, teha muusikat, filme ja kirjutada luulet. Seal peitub minu kirg.

Kätte on jõudnud 2023 aasta. See on väga murranguline aasta, mis läheb ajalukku kui inimkonna ametite ülevõtmise aasta AI ehk tehisintellekti poolt. Aga millegi pärast ei kao ära need füüsiliselt rasked või keerulised ametid, millest inimesed soovisid vabaneda, vaid hoopis see sama loominguline pool, mis lubati meile jätta. Tõepoolest AI võtab hoogsalt täna ära tööd kunstnikelt, muusikutelt, luuletajatelt ja kirjanikelt. Need on need inimesed, kes esimesena oma ametist ilma jäävad, sest nende looming ei ole enam nõutud. AI saab suurepäraselt hakkama kunsti loomisega, see kirjutab suurepäraseid luuleteoseid ning suudab luua imelisi meloodiaid ning miksida need kokku paremini, kui mõni tuntud DJ. Kui te ei usu mind, et see on juba tänane reaalsus, siis vaadake kasvõi allolevat galeriid piltidest, mida ma olen AI’l palunud luua. Iga sellise pilgi valmistamiseks ei kulu robotil rohkem aega kui minut! Ma juba pikemat aega kasutan AI teenuseid illustratsioonide loomisel, sest see on nii mugav ja huvitav, kuidas see süsteem kuulab ära minu soovi ning loob vastavalt pildi. Selle artikli kaanepilt on joonistatud minu poolt. Ma meelega tegin selle käsitsi kulutades samuti sellele ühe minuti, et näidata võrdluseks, milline on arvuti oskus võrreldes inimesega.

Aga piltide joonistamine ja muusika tinistamine on kõige väiksem mure, mis võib kaasneda sellise aruka süsteemi arenguga. Nimelt on paljud teadlased tagajalgadel ja paanitsevad selle üle, kas tehisintellekt ei otsusta üks hetk, et meie planeedi säilitamiseks on vaja kiiremas korras vabaneda inimputukatest. Sest kui inimesed oma tegevusega planeeti reostavad, siis on nad keskkonnale ohtlikud. On olnud juba üks juhtum, kus AI assistent suutis veenda meesterahvast enesetapule, et päästa planeet heitgaasidest ja reostusest. See oli kahe lapse isa, kes sattus depressiooni ja tehisintellekti soovitusel tegi omale lõpu peale.


Suur küsimus ongi selles, kuidas me suudame kontrollida süsteemi, mis on meist juba targem. Kas me peame seda kontrollima? Või mis juhtub, kui see iseseisvalt areneb? See on tänase päeva dilemma, mille peale paljud meist ei mõtle. Samas see mõjutab juba otseselt meie elusid, ilma et me seda väga märkaksime. Näiteks milleks meile politsei või radarid, kui arvuti kontrollib läbi GPS’i, mis kiirusega keegi sõidab ja kihutajatel piirab ligipääsu autodele. Ma sõitsin Bolti autoga radarisse ja ületasin kiirust 6km/h. Peale trahvi tasumist sain Boltilt teate, et minule on teenus piiratud kuni aastani 2030. Järgmiseks võtab AI ette näiteks kohtusüsteemi ja nii, nagu täna jäävad kunstnikud ilma tööta, võivad üleöö paljud kõrgepalgalised juristid hakata omale uut ametit otsima. Sest seaduste uurimine ja lepingute vormistamine on kunstiga võrreldes analüütilisele masinale lapsemäng.


Mida siis teha sellises olukorras, kus arvuti tõestab iga päev, et suudab teha asju meist paremini? Kõige tähtsam oleks lõpetada võrdlemine. Me ei pea masinaga võidu jooksma ega tõestama sellele enda eksistentsi. Selle asemel keskendugem endile, arendame endas loovust ja unikaalsust. Mina püüan rohkem viibida looduses ja vähem arvuti taga. Kasuks tuleb maakoha olemasolu, kus iseseisvalt toimetada ning korraldada oma elu nii, et vajadusel saab hakkama ilma välise abita või elektrita. Meie oleme loodusrahvas ja nüüd kui linnas muutub konkurents üsna karmiks, on ehk aeg sättida oma elu taas loodusele lähemale. Sealt tuleb rahu, inspiratsioon ja looming. Kaovad hirmud, ärevus ja paanika. Seal on päris ELU. Ja kui mets on sinust liiga kaugel, siis leia loodus enda seest. Meie keha on otsene kontakt looduse ja kõige loomulikuga. Otsi üles meie massaaži koolitused ja pühenda aega oma partnerile, et tunda kontakti enda ja teiste elusate inimestega: https://learn2touch.com/et/koolitused/

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s