Kust tulevad Peavalud?

Kust tulevad Peavalud?

Oma töös massöörina näen järjest enam inimesi vaevlemas pidevate peavaludega. Arstide juurde pöördudes on vastus enamasti: “Stress”. Samas ma leian, et tänapäeval on palju väliseid mõjutegureid, mis panevad pea valutama. Stress võib olla üks põhjuseid, kuid märksa enam avaldab mõju näiteks üleliigne mobiiltelefoni kasutamine või arvuti taga istumine, vale toitumine või hingamine, kraanivesi, keemiapilved ja metsade raie. Loe edasi “Kust tulevad Peavalud?”

Advertisements

KAS VANA MOODI VÕI UUT MOODI JAANIPÄEV?

KAS VANA MOODI VÕI UUT MOODI JAANIPÄEV?

Jaanipäev on eestlaste Päikesepüha. Siis puhatakse ja ollakse koos. Luuakse koos endale paremat tulevikku ja kõigile helgemat elu. Jaanipäeval on tähtis laulda ja tantsida koos ümber lõkke. See on aasta võimsaim aeg, mida võiks vääriliselt tule ümber tähistada. Jaanipäeva tähistamine ulatub ristiusu eelsesse aega kui meie esivanemad veel looduse väge jumalana austasid. Sel ajal on valgus oma väe tipul pimeduse üle ja selle tähistamiseks päikesejumalale süüdati lõkked. Loodus on õie ehteis ja pidutseb ning inimene koos temaga. Nii kestis see edasi ka sügavail ristiusu aegadel kui jaanipäeva tähtsus ei kahanenud.

Kuidas eestlased seda tänapäeval tähistavad? Kas alkoholi tarbides ja ohjeldamatult liha grillides kaugele kostva tümpsu saatel? Huvitaval kombel on lätlaste Liigua säilitanud tänaseni oma olemuslikuma sisu kui meil. Neil tantsitakse ümber lõkke ja teatakse jaanipäeva laule oluliselt rohkem. Kas pole ka meil nüüd aeg Jaanipäevale tema algne tähendus tagasi anda? Kui on soov seekord jaaniaega teisiti pidada, siis kuidas ja millest alustada? Arvan, et alustada võiks selle imelise valguse aja üle mõtisklemisest ja jälgimisest, mis toimub looduses. Saab looduses nautida seda lühikest kulminatsiooniaega aastas kui valgus on nii silmnähtavalt pimedusest üle. Olla see üürike aeg aastas oma lähedastega tänutundes tule ümber. Oleme vaatlejana kohal, võtame selle kõigi oma meeletega vastu, ilma enda tajusid meelemürkidega hägustamata.

Sel Jaanipäeval viin ma läbi kaks töötuba Jaania Festivalil. Lastele õpetan, kuidas teha kasutatud kohvipakkidest omale praktiline rahakott. Peredele tutvustan kontakt improvisatsiooni tantsu, mis aitab leida kehalist kontakti oma kaaslasega mängulisel moel:

Tulel on võime põletada ära kõik see, mida me oma ellu enam ei soovi ja luua seda, mida me just soovime ligi tõmmata. Selleks on ka omad nipid, mis vanasti hästi töötasid ja küllap töötavad ka nüüd. Näiteks kui seljavalust on vaja lahti saada, tehakse uperpalli jaanikastesel rohul. Kui vaja uut armastust leida, aitab muidugi 9 lille salaja korjamine ja padja alla panek, siis ilmutab end armastatu unes. Jaanisauna viha küljest kehale jäänud leht tuleb hoolega talletada, see toob külluse majja. Jaanilõkkesse on hea tuua ka mõni asi, mis sümboliseerib seda, mida on vaja oma elust ära põletada. Sõnajalaõie otsimist teab niigi igaüks, et see kestvat õnne toob. Jaaniussi nägemisest rääkimata.

 

Tähistame seda Valgusepüha koos oma pere sõpradega, kellega tule ümber kohtume. Avatud südamel on suur jõud aasta tähtsaimal päeval oma elu luua just selliseks nagu soovid! Seda võid tähistada ka Jaania Festivalil 🌺 Adila Puhkekeskuses 21-24. juunil ja võtta pere ja sõbrad kaasa. Festival on alkoholi- ja lihavaba. Seal on palju õpetlikke töötubasid nii lastele kui suurtele, esinevad pärimusmuusikud, Jaaniööl astub üles Tom Valsberg ja saab tantsida ümber lõkke. Registreeri end Facebookis: Jaania Festival.

Eesti Kaitsevägi

Eesti Kaitsevägi

Meie kaitsevägi võiks olla oma nime vääriline. Juba ammu ei ole tegemist kaitseväega, sest meie väed on agressorite liitlased. Meie sõdurid käivad juba aastakümneid vallutusretkedel Iraagis, Afganistaanis ja salajastel missioonidel. Vastutasuks saame sadu psüühiliselt haavatud mehi ja lubaduse, et rünnaku korral meile tullakse appi. Millist rünnakut me kõige rohkem kardame. Kas meil on ikka see foobia Venemaa ees? Venemaa ei pea meid enam ründama. Neil on odavam meid ära osta. Ja seda nad ka teevad. Iga aastaga kasvab vene omanike arv meie ettevõtetes. Suuri korporatsioone juhitakse kas otse või kulisside tagant Venemaalt. Tõeline oht tuleb hoopis Lõunast. Meie peaksime pelgama hoopis põgenike rünnakut siia maale. Kui meie elatustase tõuseb piisavale tasemele, muutub Eesti riik atraktiivseks Lähis-Ida ja Aafrika rahvaste jaoks. Selle rünnaku eest ei kaitse meid hetkel ükski lepe. Meie piirid on avatud ja me peame selle probleemiga tahest-tahtmata tegelema. Ma usun, et igaüks meist mõtleb siis, kui lihtne oli naabrite venelastega suhelda ja ühel tänaval elada. Siis me oleme juba kohustatud neid põgenikke vastu võtma, sest meie oleme need, kes praegu seal maal inimestele kannatusi põhjustavad. Meie sõdime nende kodudes täna. Selle karmaga tuleb tegelda kui mitte meil, siis meie lastel.

Meedia

Kõik need minu foobiad interneti gigantide püüdlustest inimese mõistus vallutada ja meeled vangistada on USA’s ammu reaalsuseks saanud. 

Siin on olukord päris keeruline. Me võime õnnelikud olla seal Eestis, et saame vahest nina välja pista ja lihtsalt värske õhu käes jalutada. Siin on see vabadus inimestelt juba ära võetud.
Nad jooksevad tööle ja koju, teevad meeletult ületunde ning kogu vaba aja veedavad teleris või internetis. Kui ma inimesega räägin, siis enamasti seljaga, sest kõik on nägupidi oma ekraanis. siin on reklaam nii palju tugevamalt süübinud internetti. Kui eesti arvutist vaadata youtubi või facebooki, siis paljusid asju seal ei ole, mis on USA’s. Iga Youtubi klipp algab reklaamiga. Google seadmed kontrollivad juba inimeste makseid. Isegi minu blogi on  juba täitumas reklaamiga.. 

Kodus on parem.

Ameeriklased istuvad kodus.
Keskmise ameeriklase tähelepanu on veelgi tihedamalt ära jagatud erinevate meedia kanalite vahel. Videolaenutus kodus. Kaabli kaudu jagatakse kodudesse lõputut hulka filme vaatamiseks vaid 8 dollari eest kuus. See on odavam, kui väljas käia. Aga väljas käimine ei olegi mingi tegevus. Õige tegevus peabki olema kodus. Kui sul on kodu, mis annab sulle tükikese maad, natukese vett, aed maja ümber ja ruumi headele inimestele, kes külla tulevad, siis sul pole enam tarvis seda kõike, mis su ümber on. Pole vaja luua enam illusiooni vajalikkusest, pole vaja võidelda koha eest ühiskonnas, pole mõtet seista järjekorras või passida liiklusummikus. Kõik su vajadused saavad rahuldatud sinu seest. Leia endas see rahu!

luule

Mu mõttekäik on niivõrd huvitav ja paeluv,
et kuidas saaksin seda mina mõista, 
mis mind siin elus tegelikuult paelub
ja kuhu üritan ma kogu aeg võista.
 
See rännak tundub kestab igavesti
ja pole vahetki, et kuhu tee mind viib.
Ma astun edasi ja kõike kogen hetkes
vaid nii saan tunda, mis on elu riim.